Všeobecne platí, že vonkajšia izolácia je podstatne účinnejšia ako vnútorná. Vzhľadom na nárastu cien tepelnej energie úspora nákladov v novopostavených budovách sa vráti po 7-10 rokoch. Pokiaľ sa jedná o existujúce budovy, lehota návratnosti investície do zateplenia je v horizonte 12 rokov.
Dlhoročné skúsenosti na celom svete dokazujú, že zvýšenie tepelnej izolácie budov je možné dosiahnuť zateplením vonkajších obvodových stien s použitím najmodernejších tepelne účinných moderných materiálov a progresívnych technológií.
Podľa všeobecného názoru odborníkov najvýraznejšie sa na tepelných stratách budov podieľajú:
Najväčšie rezervy pri znižovaní tepelných strát budov sú hlavne spojené so zvýšením tepelného odporu vonkajších stien budov. Základné technické riešenie spočíva v dvoch alternatívach:
Druhé riešenie je na základe skúseností z praxe nákladovo úspornejšie. Zateplenie stavieb s použitím izolačných systémov je výhodné z dvoch dôvodov:
Zvýšením tepelného odporu stien po zateplení sa zlepší komfort vo vykurovaných miestnostiach bez zvýšenia teploty vzduchu, nakoľko sa zvyšuje radiačná teplota (radiačná teplota je priemerne vážená teplota všetkých povrchov miestnosti). Naopak, v budovách s nízkou tepelnou izoláciou vonkajších stien a okien, je radiačná teplota znížená. Preto kvôli udržaniu tepelnej pohody je nutné zbytočne zvyšovať teplotu vzduchu, ktorá sa prejaví vo zvýšenej spotrebe tepelnej energie. Pri zvýšení radiačnej teploty o jeden stupeň, v dôsledku zateplenia obvodových stien je možné dosiahnuť rovnakú úroveň tepelného komfortu ako pri zvýšení teploty vzduchu v miestnosti zhruba o 2 stupne.
Aké sú teda možnosti zateplenia stien?
Veľmi dôležité rozhodnutie predstavuje voľba správneho spôsobu tepelnej izolácie stien: zvnútra alebo zvonku budovy. V záujme dosiahnutia najlepšieho efektu zateplenia stavby je potrebné posúdiť možnosti izolácie nielen somotných stien, ale aj ďalších častí stavby, ktorými sú: strecha, pivnica / suterén, okná, dvere atď.
Kedy sa používa vnútorné zateplenie?
Predovšetkým v prípade starších domov, kde kvôli zachovaniu fasády vo svojej originálnej podobe, alebo v domoch, ktoré nie sú trvalo využívané, resp. sú využívané iba sezónne. Výhodou tejto metódy sú relatívne nízke náklady, pretože na práce realizované vo vnútri budovy nie je nutné používať lešenie a v cene zateplenia nie je nutné kalkulovať s jeho montážou a demontážou, prípadne zapožičaním z požičovne náradia, čo nie je zanedbateľná položka, obzvlášť pri členitých a vyšších stavbách. Nevýhodou je nízka tepelná zotrvačnosť stien. Pri vnútornej izolácii vonkajšej steny je tepelná strata 6-násobne vyššia ako v prípade realizácie vonkajšej izolácie. Okrem toho sa zhoršujú vlastnosti a stav nosných stien, nezriedka sa objavia trhliny a deformácie. V stenách sa tiež môžu vytvárať rosné body, čo môže mať za následok ich závažné poškodenie v dôsledku kondenzácie vlhkosti. Rovnako, v danom prípade je nutné počítať s premiestnením vykurovacích telies, potrubia a nanovo inštalovať kabeláž. Výpočet spomínaných nedostatkov ukazuje, že zateplenie zvnútra je lepšie nevyužívať, pokiaľ existujú aj iné alternatívy, predovšetkým, možnosť vonkajšieho zateplenia stavby.
Aké výhody ponúka vonkajšie zateplenie: