Žalúzie, ktoré spríjemnia prácu a oddych

Žalúzie spoľahlivo usmernia svetlo a slnečné lúče vo vašom byte. 

Zažil to už každý z nás. Lúče slnka nie sú vždy práve tým potešením, ktoré vyhľadávame predovšetkým v teplých letných dňoch. Práve naopak, pomerne často dopadajú slnečné lúče na obrazovku televízora, respektíve monitoru počítača alebo doslova vám svietia priamo do očí a pália cez okennú tabuľu miestnosti, v ktorej sedíte. Navyše extrémne prehrievajú izbu / miestnosť a tak znemožňujú prácu alebo oddych.

Niet sporu, že spôsob, ako obmedziť prístup slnka do vášho bytu / kancelárie jednoducho a cenovo nenákladne, je nainštalovať okenné žalúzie. Montujú sa na okná za účelom ochrany proti slnečnému žiareniu, zrážkam, prachu. Zároveň umožňujú reguláciu toku tepla alebo vzduchu do miestnosti.

Ako naznačuje trend, žalúzie sa čoraz viac presadzujú vo výbave bytov, domov, kancelárií a postupne vytláčajú podiel tradičných záclon a závesov, ktoré len donedávna boli klasickým doplnkom obytných a pracovných interiérov. Na rozdiel od spomínaných doplnkov, žalúzie efektívnejšie regulujú tepelný režim miestností, znižujú hladinu hluku a majú tiež lepšie izolačné parametre. Spolu s ich ďalšími vlastnosťami – ľahké čistenie, odolnosť voči prachu, vlhkosti a slnečnému žiareniu – sa stali veľmi praktickou súčasťou bytových a administratívnych budov.

Definitívne rozhodnutí pre kúpu žalúzií – prečítajte si viac o tom, na čo zamerať svoju pozornosť. 

Výhodou aktuálnej ponuky širokej škály výrobcov je, že pri výbere žalúzií je možné zohľadniť špecifiká jednotlivých typov okien, dverí (plastové, drevené, hliníkové), rôznosť tvarov a presklenia ako v bytoch obytných komplexov, tak aj v rodinných domoch. Bezosporu výsledným efektom po inštalácii žalúzií (horizontálnych alebo vertikálnych) je, že

  • umožňujú pohodlne pracovať alebo odpočívať v miestnosti bez ohľadu na aktuálny čas a poveternostné podmienky;
  • zabezpečujú súkromie obyvateľov tým, že ho chránia pred zvedavými zrakmi;
  • ideálne dopĺňajú akýkoľvek projekt interiérového riešenia miestnosti a k tomu ešte umožnia vyniknúť jeho jedinečnosti;
  • ich kúpu a montáž možno realizovať v relatívne krátkej lehote;
  • Umožňujú výberu zo širokej škály materiálov a farieb.

Aké alternatívy žalúzie alebo rolety sú vhodné pre vaše okno?

Žalúzie z hľadiska materiálov, ktoré sa bežne používajú na ich výrobu, sa delia na: plastové, drevené, kovové.

Štandartná trhová ponuka obvykle zahŕňa vodorovné / horizontálne, zvislé / vertikálne, roletový typ žalúzií a ochranné / bezpečnostné.

Základnú skladbu horizontálnych žalúzií tvoria buď  drevené alebo kovové lamely. Tieto spoľahlivo korigujú intenzitu slnečného svetla v závislosti od potrieb a predstáv obyvateľov / užívateľov príslušnej miestnosti. K ich obľúbenosti prispieva aj možnosť výberu rôznych materiálov ako napr. hliník, drevo, imitácia dreva, čo zohľadňuje špecifiká miestnosti, v ktorej sú žalúzie nainštalované. Dokonca aj v miestnosti s extrémnym prostredím charakteristickým zvýšenou vlhkosťou (kuchyňa, kúpelňa a pod.). Ak k tomu prirátame ich nenáročnú údržbu a ovládanie umožňujúce ich nastavenie / fixovanie v rôznych polohách kvôli najoptimálnejšiemu prístupu svetla do interiéru, potom je zrejmé, že okrem bytov sú vhodné aj pre kancelárske miestnosti, výrobné haly a pod.

Existuje skupina ľudí, ktorí uprednostnia ich obojstrannú úpravu farebným náterom. Z vonkajšej strany je aplikovaný reflexný náter so schopnosťou odrážať žiarenie slnečných lúčov. Naproti tomu povrchová úprava vnútornej strany lamiel má skôr dekoratívnu, čiže estetickú funkciu. V súčasnosti je dostupná dostatočne široká farebná škála, čo umožňuje nájsť optimálne prevedenie harmonizujúce s akýmkoľvek interiérom miestnosti.

V tejto súvislosti spomenieme tiež alternatívu, keď sú žalúzie inštalované v medziokennom priestore. Ich ovládanie je umiestnené vo vnútri miestnosti, vyhovujúce užívateľom, ktorí potrebujú voľný priestor v oblasti parapetnej dosky.

Základný materiál – plast, hliník, drevo, tkanina / látka – v rôznych farebných odtieňoch sú veľmi pozitívnym prvkom, ktorý robí vertikálne žalúzie prijateľným riešením pre akýkoľvek interiér.

Existuje viacero výrobcov, ktorí v snahe nájsť čo najatraktívnejšiu alternatívu vyhovujúcu určitému okruhu klientov ponúkajú možnosť reprografie, t.j. vytlačenia akéhokoľvek obrazca / fotografie s ľubovoľnou tématikou.

Login Form