Hliníkové okná – dôvody prečo sa ľudia rozhodujú pre túto alternatívu

Výhody a nevýhody hliníkových okien  

Pokračujúc pri zvažovaní výhod a nevýhod rôznych typov okien a vitráží okien, nemožno nespomenúť hliníkové okná, ktoré sú v súčasnosti dostatočne rozšírené. S čím je to spojené? V tomto článku sa to pokúsime naznačiť, povieme o hlavných typoch hliníkových okien, všimneme si klady a zápory, špecifiká údržby hliníkových okien.

Hliník – pevnosť aj po rokoch

Hliníkový profil, vďaka jeho pevnosti, môže odolávať rôznym zaťaženiam a pritom sa menej deformovať, na rozdiel od drevených a plastových okien. Vzhľadom na túto špecifickú vlastnosť môžu sa vyrábať ako okná malých rozmerov, tak aj veľmi veľké okná. Nakoľko profil je ešte pevnejší, môžete sa rozhodnúť pre  estetickejší vzhľad okna, zároveň stenšiť šírku rámu.

Významnou výhodou je životnosť hliníkových konštrukcií – viac ako 80 rokov, pričom hliník časom neprevisá, čo je ďalšie plus v prípade veľkých okien. Rovnako ako drevené, hliníkové okná nie sú elektrostatické, ale na rozdiel od nich neprejavuje sa na nich zmeny v životnom prostredí (UV žiarenie, korózia, atď.)

Hliník, neobsahuje ťažké kovy nečistoty, nie je zdrojom nebezpečných látok pre ľudský organizmus, zachováva si svoju ekologickosť počas celej životnosti. Hliníkové okná sú odolné voči poklesu teplôt dokonca od -80 ° C až +100 ° C.

Je potrebné spomenúť ešte jednu  výhodu a tou je obrovský potenciál v oblasti dizajnu. Pričom rovnako ako drevo aj plast umožňujú vyrobiť akýkoľvek tvar, ale taká veľká škála farieb ako v prípade hliníka nie je v iných prípadoch dosiahnuteľná. Pripomenieme, že vlastné náklady na hliník sú oveľa nižšie.  Vďaka jeho pružnosti je oveľa jednoduchšie tvarovať ho, než, povedzme, drevo. Hlavnou výhodou hliníkových okien je požiarna odolnosť.

Nakoľko nič na tomto svete nie je dokonalé, prejdime, teda, k nedostatkom hliníkových okien a iných konštrukcií z tohto materiálu.

Hliníkové okná majú vysokú tepelnú vodivosť a preto z pohľadu tepelnej ochrany sú menej efektívne v porovnaní drevenými a plastovými oknami. Rovnako je nutné zabrániť kontaktu hliníka s inými kovmi (najmä medi), keďže to môže viesť k prechádzaniu elektrolytických reakcií a v obzvlášť závažných prípadoch dokonca k jeho zničeniu.

V súčasnej ponuke moderného stavebníctva  sú 2 hlavné typy hliníkových okien vzhľadom na rozdiely v profiloch:

  • tzv. teplý profil (s 2 alebo 3 komorami),
  • tzv. studený (má jednu komoru).

Teplý profil je v súčasnosti často používaný vďaka svojim prednostiam. Hlavný rozdiel spočíva v tom, že pri jeho výrobe sa používa tepelno-izolačná vložka, ktorá zabraňuje prestupu tepla z miestnosti von. Tento typ profilu sa používa pre vykurované miestnosti a, logicky, studený pre nevykurované priestory a preto neobsahuje žiadne tepelnoizolačné vložky. Tepelnoizolačná vložka tiež plní funkciu dobrej zvukovej izolácie. V tejto súvislosti poznamenajme, že jej hrúbka by nemala byť menšia než 20 mm.

Hliníkové okná sa líšia aj pokiaľ sa jedná o farbu kovu. Vyrábajú sa dva typy: eloxované a povrchovo lakované. Prvá alternatíva umožňuje zvýšiť farebnú pevnosť a odolnosť povrchovej úpravy proti poveternostným podmienkam, rovnako táto metóda je menej finačne nákladná. Negatívom je obmedzený výber farebných odtieňov. Jedinečnú farebnú škálu umožňuje  použitie práškovej farby.

Rovnako ako v prípade iných typov okien, tak aj hliníkové sa líšia vo forme a spôsobe otvárania. Z hľadiska ergonómie / minimálnej náročnosti na priestor je najvhodnejším riešením posuvný typ otvárania okna. Avšak, je potrebné podotknúť, že jeho cena bude o čosi vyššia oproti dreveným a plastovým.

Hoci, v kontexte už skôr povedaného, cena svätí prostriedky, pretože hliníkové okná šetria priestor vašich miestností, zabezpečujú tiež vyššiu priepustnosť svetla. Na rozdiel od iných typov okien, umožňujú na ne inštalovať rôzne systémy ventilácie a ochranné sieťky proti hmyzu. Čo môže a nemusí podstatne ovplyvniť výber kupujúceho, ale určite bude jedným z rozhodujúcich kritérií pri výbere okien v oblastiach, kde komáre predstavujú vážny problém.

Žiada sa ešte poznamenať, že na rozdiel od drevených, hliníkové okná majú jednoznačne jednoduchšie ovládanie. Ak zoberieme do úvahy, že nie je nutné okenné rámy opakovane natierať farbou, impregnovať ich špeciálnymi prípravkami, potom nám vychádza podstatné zjednodušenie užívania. Avšak, ako každá vec, tak aj hliníkové okná si napriek všetkým svojim kvalitám vyžadujú údržbu a seriózny profesionálny výrobca, ktorá ich aj inštaluje Vám ponúkne a dodá špeciálne prostriedky, ktoré podstatným spôsobom môžu predĺžiť životnosť okien.

Login Form