Výber vhodného stavebného pozemku

Kde postaviť Váš dom a ako postupovať pri rozhodovaní o voľbe stavebného pozemku

Pevne ste sa rozhodli, že budete stavať vlastný dom alebo si ho kúpite. V tom prípade je nesmierne dôležité starostlivo porozmýšľať a stanoviť lokalitu a stavebný pozemok, kde sa Váš domu bude nachádzať. Zároveň bude potrebné predstaviť si budúci časový vývoj (drvivá väčšina ľudí dom stavia alebo kupuje raz a na celý svoj život) a jeho vplyv na samotný dom a život jeho obyvateľov v najbližších desaťročiach. Samotný priebeh výstavby domu, potrebné financie, dlhodobá závislosť Vášho životného štýlu na dome, toto všetko si dôkladne premyslite a naplánujte, pokiaľ možno čo najdetailnejšie. Mali by ste si byť istí, že bývanie vo Vašom novom dome bude príjemné a nebudete nútení premýšľať o jeho predaji a sťahovaní sa do nového bydliska.

Jedným z rozhodujúcich kritérií správnej orientácie domu je prístup svetla, preto okná by mali byť volené tak, aby v maximálne možnej miere zabezpečili dostatočné množstvo slnečného svetla pre dom.

V súčasnej dobe čoraz viac ľudí uprednostňuje stavbu domu v mimomestských / vidieckych lokalitách. Nepochybne je to spojené s podstatne nižšími cenami stavebných pozemkov a stavebnými nákladmi v porovnaní s mestom, ale taktiež aj túžbou budúcich majiteľov domu bývať v pokojnom a ekologicky čistom prostredí.

V tejto súvislosti je potrebné zodpovedne  posúdiť ďalšiu dôležitú otázku výberu miesta pre stavbu domu: jeho polohu vo vzťahu k dopravným cestám. To nie je zanedbateľný moment. Obzvlášť, ak si uvedomíte a spočítate straty drahocenného času na ceste z domu do práce a späť!

Pri hľadaní odpovede na otázku: ako správne vybrať stavebný pozemok Vášho domu, je racionálne pripraviť si niekoľko scenárov / alternatív. Po  analýze všetkých možností a predstáv si vyberte ten, ktorý Vám najlepšie vyhovuje v súčasnosti aj z pohľadu budúcnosti.

Dokážete odhadnúť, ako sa vyvinú Vaše sociálne kontakty v mieste Vášho budúceho bydliska, kde plánujete postaviť Váš rodinný dom? Mali by ste mať pocit istoty, že Vás obklopujú dobrí susedia, ktorí si ctia morálne princípy a vedú usporiadaný slušný život. Predstavte si, na akú drámu sa môže zmeniť Vaša situácia, pokiaľ podceníte resp. nesprávne vyhodnotíte aj tento faktor, a postavíte Váš dom, obkolesený „podarenými“ susedmi s divnými návykmi a správaním, v horšom prípade alkoholikmi, narkomanmi či asociálmi schopnými kvôli uspokojeniu svojich momentálnych potrieb otráviť Vašu pokojnú rodinnú atmosféru a znepríjemniť život Vám a Vašim blízkym.

Podobné nepríjemnosti Vám môže spôsobiť iný stavebný objekt ako napríklad: výrobná firma, rušná dopravná tepna, supermarket či nebodaj blízkosť skládky odpadu, o ktorých ste v čase výberu stavebného pozemku netušili, respektíve ste ich v stavebnom zápale prehliadli. Preto neľutujte čas a zaujímajte sa aj o plán územného rozvoja príslušnej lokality, obce, mesta. Zhromaždite čo najviac informácií s tým súvisiacich. Ide predsa o Vaše perspektívne bydlisko, v ktorom prežijete zvyšok Vášho života.

Iné riziko predstavuje aj fakt, že miestni obyvatelia nie sú vždy schopní prijať nových susedov s ich návykmi a životným štýlom. Je prirodzené, že obyvatelia menších obcí majú iný rytmus života ako ľudia, ktorí žijú v mestách.

Login Form