V čom spočívajú výhody a nevýhody betónových bazénov

Rozhodujete sa, ktorý bazén bude lepší? Pozrime sa podrobnejšie na betónový bazén a jeho najpodstatnejšie výhody a nevýhody. 

Začnime výpočtom výhod tejto alternatívy bazéna: 

•        História výstavby betónových bazénov je dostatočne dlhá a preto technológia stavby bazénového telesa z betónu je detailne prepracovaná a overená praxou.

•        Za hlavnú prednosť betónových bazénov možno označiť ich pevnosť. Ak jeho  realizácia prebieha v súlade so správnym technologickým postupom, výsledkom je, že vznikne mimoriadne pevná stavebná konštrukcia, ktorej životnosť môže dosiahnuť niekoľko desiatok rokov. Betón je mimoriadne trvácny materiál, temer bez   nepodlieha korózii, neprejavujú sa na ňom účinky agresívneho životného prostredia, dobre odoláva teplotným zmenám.

•        Z pohľadu ekológie sú betónové bazény najprijateľnejším riešením. Betónový povrch zabraňuje vzniku rôznych mikroorganizmov, ktoré sú pre ľudské zdravie rizikom.

•        Betónová konštrukcia umožňuje stavbu bazéna ľubovoľných tvarov a veľkosti. Iné typy bazénov, či sa jedná o kompozitné, plastové, skladacie, rámové a pod. majú obmedzený možnosti tvarov a rozmerov. Naopak, bazén z betónu umožňuje vyhovieť individuálnym predstavám jeho budúceho užívateľa.

•        Keďže betónový bazén má prakticky neobmedzené tvarové a rozmerové alternatívy, je možné umiestniť ho v ľubovoľnom mieste pozemku jeho majiteľa.

•        široký výber obkladových materiálov – obvykle používané materiály na obklady bazéna – dlaždice a mozaiky – majú dostatočne dlhú životnosť a pestrosť ich výberu. Bazén obložený keramickým obkladom resp. mozaikou má krásny dekoratívny vzhľad. Dodáme, že obklad bazénového telesa uvedenými materiálmi je v porovnaní s pokrytím bazénovou fóliou podstatne časovo, ale aj finančne náročnejší. Nakoľko mozaika má tendenciu odlupovať sa, predovšetkým pokiaľ sa jedná o exteriérové (nekryté bazény), z uvedeného dôvodu je racionálnejšie pokryť bazén plastovou fóliou.

•        Betónová konštrukcia bazéna umožňuje jeho realizáciu aj na pozemku s vysokou hladinou podzemných vôd. Avšak, v tomto prípade je nutné počítať tiež s dostatočným drenážnym systémom kvôli vylúčeniu možnosti narušeniu stability bazénového telesa. 

A teraz o nevýhodách spojených s betónovým bazénom: 

•        Najpodstatnejším negatívom betónového bazéna je jeho vysoká cena a dlhá doba realizácie.

•        Pri racionálnej analýze iných alternatív realizácie bazéna, potom sa tento nedostatok nejaví byť až tak výrazným. Veď ak zoberieme do úvahy cenu skloplastového bazéna, výkopové práce pre bazénové teleso, náležitá realizácia drenážnych prác, zariadenia filtrácie vody a iných položiek ide o značné finančné výdavky. Navyše je potrebné počítať s tým, že výroba kompozitného bazéna – jeho telesa sa realizuje na objednávku, v dôsledku čoho je čakacia lehota na dodávku aj niekoľko týždňov. Nehovoriac o tom, že nič nie je zadarmo a to sa týka aj dopravy. Pokiaľ vám niekto hovorí opak, tak “bezplatnú” dopravu už máte započítanú v cene dodávky.

Login Form