Strešné okná

Strešné okná už pomerne dlhé obdobie  nachádzajú úspešné uplatnenie v modernej architektúre a výstavbe bytových domov, kancelárskych budov a vo významnej miere rovnako aj pri rekonštrukciách starých podkrovných priestorov. Strešné okná umožňujú prestavať podkrovie na obytný priestor. Zároveň prepúšťajú viac svetla na menšiu plochu v porovnaní s tradičnými oknami  poskytujúc jej prirodzené svetlo. V súčasnosti strešné okná tvoria neodmysliteľnú súčasť väčšiny rodinných domov a chalúp.

Na trhu pôsobia viacerí výrobcovia, z nich najznámejšími sú VELUX a FAKRO. Dánska spoločnosť VELUX je popredným svetovým výrobcom strešných okien. Pre jej široké výrobkové portfólio sú typické nielen skvelý dizajn, čisté životné prostredie, bezpečnosť a spoľahlivosť fungovania, ale aj bohaté vvbavenie a príslušenstvo. Strešné okná FAKRO dodáva na trh poľský výrobca na základe vlastného vývoja s akcentom na ekologickú šetrnosť a ich bezpečnosť. Výrobky spoločnosti FAKRO majú jedinečné vlastnosti, ktoré umožňujú ich inštaláciu aj v regiónoch s nepriaznivými klimatickými podmienkami.

Nakoľko podkrovie Vášho domu už je, alebo v blízkej budúcnosti bude, obytným priestorom, je rozumné venovať náležitú časovú prípravu a pozornosť výberu vhodných okien pre túto časť budovy. Pri rozhodovaní o konečnej alternatíve niektorého z mnohých typov okien sa vychádza z celkového architektonického riešenia stavby, ale aj prostredia, v ktorom sa nachádza. Iný typ strešného okna je vhodný pri rekonštrukcii historickej budovy a iný pre šikmú strechu novej stavby, súčasťou ktorej budú strešné okná bez toho, aby narušili jej celkový tvar a harmóniu ako celku. Veľkou výhodou je, že strešné okno môže byť zabudované do všetkých strešných krytín – bitumenové, pálené škridle, šindle, plechová krytina a pod.

Šikmé strešné okná v závislosti od ich umiestnenia na šikmine strechy prepúšťajú o 30 – 40% viac svetla ako zvislé. Zároveň umožňujú dobrý výhľad na vonkajšie prostredie a vytvárajú pohodu v podkroví. Strešné okná zabezpečujú rovnomerný prístup svetla do miestnosti, bez vrhania tieňov, dodávajúc práve tú zložku svetla, ktorá je potrebná. Hlavným princípom pri plánovaní je správny výpočet veľkosti a počtu okien,  a v neposlednom rade zvoliť optimálnu výšku ich inštalácie. Okrem toho strešné okno osadené v hornej časti štítu strechy je zdrojom stropného osvetlenia vytvárajúci pocit väčšieho priestoru.

Jednou z dôležitých predností šikmého strešného okna je možnosť vetrania a práve dobré vetranie je predovšetkým nutné z pohľadu zaistenia pohodlia v podkroví. Po otvorení okna vytvoria sa dva otvory pre priechod vzduchu – v hornej a dolnej časti rámu okna. Takto sa vytvoria dva nezávislé prúdy odchádzajúceho a prichádzajúceho vzduchu, ktoré sa nemiešajú. Okrem uvedeného viaceré modely sú vybavené odnímateľnými filtrami strešného okna umožňujúce vetranie miestnosti pri zatvorenom okne. Pre ochranu proti hmyzu sa používajú siete proti komárom, na clonenie slnečného žiarenia alebo mesačného svitu sa inštalujú žalúzie, markízy a vonkajšie rolety.

Podkrovné okno počas celej svojej životnosti odoláva extrémnemu zaťaženiu. Z uvedeného dôvodu sa sklo vyrába z tvrdeného skla so zvýšenou pevnosťou. Alternatívne je možná aj inštalácia nárazuvzdorného, absorpčného alebo reflexného skla. Strešné okno zaručuje rovnaký stupeň izolácie od vonkajšieho prostredia ako celý strešný systém s hydroizoláciou, tepelnou izoláciou a ochranným strešným plášťom. Rôzne modely strešných okien majú od jedného až po štyri body zamykania / blokácie krídla okna, čo výrazne zvyšuje zabezpečenie priestorov v kombinácii so sklom odolným proti násilnému otvoreniu zvonku.

Základný materiál na výrobu strešných okien tvorí starostlivo vyberané a lepené borovicové drevo najvyššej kvality. Všetko drevo je impregnované antiseptickým prípravkom vo vákuovom prostredí a nanesené niekoľkými vrstvami priehľadným a vode odolným lakom. Pre miestnosti s vysokou vlhkosťou vzduchu sa používajú okná s polyuretánovým nástrekom, ktoré majú drevené jadro. Z dôvodu zníženiu záťaže  okenných profilov sa používajú iba jednokomorové sklá naplnené inertným plynom, čo podstatne zlepšuje ich tepelné a zvukovoizolačné parametre. Jednou z vlastností skiel, ktorými sa zasklievajú strešné okná je, že odrážajú teplo. Je to kvôli tomu, aby  úroveň tepelnoizolačných vlastností bola súlade s parametrami strešného systému.

Login Form