Strešné okná – výhody, nevýhody a výber najoptimálnejšej alternatívy

Strešné okno je vlastne špeciálny otvor  v šikmej alebo plochej streche, ktorého účelom je vytvoriť priaznivé podmienky pre bývanie človeka v podkroví. Strešné okná sa používajú na osvetlenie a vetranie priestoru pod strechou. Žiaľ, pretože všetky okná sú zdrojom tepelných únikov v budove, tak ani strešné okná nie sú v tomto smere výnimkou. Vývoj všetkých popredných výrobcov sa upriamuje na znižovanie vplyvu tohto negatíva a robia všetko pre to, aby ich strešné okná mali stále viac výhod.

Kto sú najznámejší výrobcovia strešných okien

Niekoľko poznatkov o hlavných hráčoch na trhu strešných okien. Medzi nich sa radia predovšetkým dánska spločnosť Velux, nemecký Roto a poľská firma FAKRO. Vzhľadom na špecifické podmienky doby, v ktorej žijeme sa trend bývania bude aj v najbližšom období uberať cestou hľadania finančne úsporných a efektívnych riešení stavieb, akými sú napríklad aj nizkoenergeticke domy a montovane domy. Práve podkrovné okná majú veľký potenciál premeniť nevyužité podkrovie na atraktívne obytné a pracovné priestory.

Výhody a nevýhody strešných okien

Pre objektívnosť je potrebné povedať,  že tak ako ktorýkoľvek zo stavebných materiálov, strešné okná nevynímajúc, majú svoje nespochybniteľné výhody, ale aj nevýhody. Hlavným pozitívom je, že presvetlia doposiaľ nevyužívaný a neobývaný priestor pod strechou, ktorý skúsený architekt dokáže premeniť na jednu či viacero komfortných miestností s originálnym a neopakovateľným vzhľadom. Ale touto jedinečnou výhodou sa ich výpočet nekončí. Ďalšou výhodou je jednoduchý výstup na strechu, čo značne uľahčuje jej údržbu a opravy. Túto prednosť určite ocenia osobitne vekovo starší majitelia podkrovných bytov a domov. Niet pochýb, že romanticky založení ľudia, vyžívajúci sa v pozorovaní hviezd na oblohe a umelecky cítiaci, s najväčšou pravdepodobnosťou neuvažujú o inej alternatíve ako o podkrovnom bývaní so strešnými oknami.

Pokiaľ sa jedná o nevýhody, ako hlavnú možno spomenúť riziko pretekania strechy. Toto je predovšetkým dôsledkom neodborne  vykonanej montáže a s čím často súvisia škody v interiéri obytných priestorov. Na elimináciu tohto rizika je veľmi jednoduchý spôsob – prenechať montáž strešného okna na profesionálov. Druhou nevýhodou sú tepelné straty v budove. Nie je možné ignorovať fakt, že každý strešný otvor, teda hoci len malé okno, je cestou úniku tepla a s tým spojených vyšších nákladov za tepelnú energiu. Žiaľ, aj strešné okná majú túto nežiaducu vlastnosť. Prirodzene, v súčasnosti je aj tento problém možné vyriešiť a to  vysoko kvalitnou tepelnou izoláciou okien a strechy okolo okna. Ani v tomto smere nebude naša rada iná ako v predchádzajúcom prípade: nepodceňujte montáž strešných okien a v prípade, že nemáte požadovanú technickú zručnosť, uprednostnite inštaláciu profesionálnou firmou a odborne vyškolenými ľuďmi podporenú ich skúsenosťami.

Niet pochýb, že  cena, ktorú zaplatíte bude o čosi vyššia, ale Váš bezstarostný život a úspora na nákladoch za energiu na vykurovanie sa Vám v krátkom čase vráti. Nespočetné negatívne skúsenosti ľudí, ktorí toto ignorovali by sa dali  sformulovať do jednoduchého záveru: Neexperimentujte a nevystavujte Váš dom zbytočnému riziku!

Po výpočte pozitív a negatív si povedzme niekoľko myšlienok v súvislosti s výberom strešných okien, nakoľko trh ponúka tak široký výber rôznych modelov, že vyznať sa v tomto mori informácií nie je pre laika prakticky predstaviteľné.

Ako si teda vybrať najsprávnejšie strešné okno?

Pri hľadaní odpovede na túto otázku, odporúčame oboznámiť so základnými typmi strešných okien.

Značnú obľubu si získali kyvné okná umožňujúce ich otočenie okolo svojej osi o 180 °. Tento detail oceníte hlavne ako komfort pri ich umývaní. Bezosporu budete súhlasiť s názorom, že je oveľa jednoduchšie a časovo rýchlejšie umyť dve sklenné tabule okna zvnútra miestnosti, obzvlášť ak sa jedná o pomerne komplikovane dostupnú časť domu, ktorou je strecha.

Ďalšou alternatívou, ktorá je v trhovej ponuke predstavuje výklopno-kyvné okno s možnosťou otvárania a jeho zafixovania v pozícii – 5°, 15° alebo 35°. Vetranie pri zatvorenom okne umožňuje ventilačná klapka.  Izolačné dvojsklo je zárukou úspory energie, poskytuje ochranu proti prehrievaniu a hluku.

Pri výpočte alternatív strešných otvorov uvedieme aj strešný balkón, resp. strešnú terasu, ktoré sú ideálne z pohľadu riešenia podkroví neumožňujúcich vybudovanie balkónu, či terasy. Otvorením jeho dvoch častí, vrchná je vlastne výklopné okno a spodná predstavuje zábradlie balkónu, vystúpite do priestoru, ktorý Vás určite očarí.

Sortiment vhodne obohacujú aj doplnkové strešné okná, ktoré sa, ako z názvu vyplýva, inštalujú k štandardnému oknu (nie samostatne) kvôli zvýšeniu úrovne presvetlenia miestnosti pre účely. Ani vyššie nadmurovaná stena podkrovia nie je problém. Vhodným zakomponovaním zvislého okna, ktoré ako v predchádzajúcom prípade tvorí doplnok pod strešným oknom prispeje k výraznejšiemu presvetleniu miestnosti a rozšíri výhľad na okolie.

Nemenej dôležitú funkciu na každej streche, pokiaľ nie je využívaná na obytné účely, plní strešný výlez / evakuačné okno resp. strešný svetlík. S prihliadnutím na špecifiká rôznych striech a miestnych podmienok výrobcovia ponúkajú alternatívu pravo a  ľavostranného otvárania, resp. vyklápania smerom von.

Ku všetkým typom okien ich výrobcovia a predajcovia dodávajú široký sortiment príslušenstva: rolety, žalúzie a montážne doplnky – zatepľovacia sada, hydroizolácia, parozábrana a mnoho ďalších užitočných doplnkov.

Ak túžite niečo u vás doma zmeniť, nainštalujte strešné okná na strechu a vzhľad vášho podkrovia sa zmení na nepoznanie a Vy získate miestnosti vhodné na akýkoľvek účel: pracovňu, spálňu, detskú izbu alebo netradičnú kúpeľňu. Vaša investícia do nákupu strešných okien sa Vám bude zdať nepodstatná v porovnaní s tým, čo získate novými miestnosťami.

Login Form