Strešné okná VELUX – výber, typy a užívateľský komfort

Strešné okná VELUX

Strešné VELUX sa v našich podmienkach používajú už 20 rokov a v celosvetovom merítku zaznamenali už 60-ročnú históriu úspešného fungovania. Ich úspešný predaj v desiatkach krajín sveta je pre VELUX výzvou neustále pracovať na zlepšovaní technológie a dizajnu.

Okná VELUX sa zaslúžene stali symbolom spoľahlivého, bezpečného a útulného podkrovia pomocou inštalácie a jednoduchého ovládania, vysokého stupňa ochrany pred nepriaznivými klimatickými podmienkami.

Výrobkové portfólio VELUX zahŕňa širokú škálu modelov strešných okien rôznych tvarov a účelov, ako aj predmety na vytvorenie unikátneho interiéru vášho podkrovia.

Viaceré firmy ponúkajú kompletnú sortiment výrobkov VELUX pre inštaláciu, údržbu a dekoráciu strešných okien, vrátane doplnkov k ochrane pred slnkom a príslušenstva pre elektrické a ručné ovládanie okien. Okrem toho si môžete vyberať z viacerých typov skla (napr. bezpečnostné, odolné voči vandalizmu, samočistiace, resp. energeticky úsporné).

Modelová rada okien VELUX

Keď sa hovorí o podkroví, pohodlie jeho obyvateľov do značnej miery závisí od okien. A aký by to bol komfort bez denného svetla?  Najoptimálnejším variantom ako vyriešiť dostatočný prístup svetla je preto naištalovať strešné okná. Svetlo z okien osobitným spôsobom formuje vnútorný priestor interiéru.

Názorným príkladom môže byť miestnosť, ktorá predtým vyzerala dosť tmavo a nepríjemne, po inštalácii strešných okien sa zmenila na nepoznanie a ponúka jedinečný výhľad na okolie, záhradu či nádhernú prírodu.

Okná sa pohodlne otvárajú rukoväťou v hornej časti rámu. To vám umožní nastaviť okno na optimálnu výšku ( asi od 90 – 110 cm od podlahy), ktorá poskytuje výhľad na okolie ako pre sediaceho, tak aj pre stojaceho človeka. Pod oknom môžete umiestniť nábytok alebo kvety a aj napriek tomu horná rukoväť okna bude stále voľne dostupná.

Na výrobu drevených okien VELUX sa používa severská borovica, čo je mimoriadne pevný druh dreva. Rám je vyrobený z vrstveného dreva dýhy impregnovaný fungicídom a nalakovaný. Toto je zárukou, že okno bude slúžiť dlhé roky, nebude sa krútiť alebo deformovať.

Rady týkajúce sa výberu a inštalácie okien

Výška inštalácie

Optimálna montážna výška predstavuje 90 -110 cm od podlahy k spodnej časti priehľadnej časti okna.  Takáto montážna výška umožňuje ideálny výhľad z okna, rovnako stojacemu ako aj sediacemu človeku. Zároveň výška od podlahy k hornej časti okna by mala byť v rozmedzí 200 a 220 cm.

Voľba veľkosti a počtu okien

Strešné okná sa vyrábajú v štandardných veľkostiach, teda nie sú na základe individuálnych požiadaviek zákazníka. Pri výbere veľkosti podkrovného okna je nutné predovšetkým zaistiť dobrý výhľad z okna. Základný princíp výpočtu, z ktorého je praktické vychádzať je 10:1, čo znamená, že na každých 10 m2 izby počítajte aspoň 1 m2  skla. Výška okna sa zvyčajne volí v závislosti na uhle sklonu strechy. Inými slovami: čím miernejší je sklon strechy, tým dlhšie / vyššie malo by byť okno. Napríklad, ak je sklon strechy 30°, je optimálne použiť okno s minimálnou výškou 140cm. Šírka okna by mala byť o 4 – 6 cm užšia ako je vzdialenosť medzi krokvami. Systém okien VELUX umožňuje ich montáž po dvoch, ale aj v skupinách 3 – 4 – 6 a viac kusov.

Design / vzhľad okna

Design okien VELUX je stále vylepšovaný. V novej generácii strešných okien sa používajú hladké, elegantné, ergonomické tvary. Sú naozaj pekné a moderné.

Ventilácia

Všetky modely okien VELUX majú ventilačný otvor.  V oknách typu GGL, GPL, GGU rukoväť pre otváranie je zlúčená s unikátnym ventilačným vetráčikom, ktorého použitie je veľmi pohodlné a praktické. Umožňuje tak výmenu / cirkuláciu vzduchu až 39 m3/hod. (pri 10 Pa), v závislosti od veľkosti. V prípade typu okna GZL je plochý ventilačné zariadenie. Cirkulácia vzduchu dosahuje až 24 m3/hod. (pri 10 Pa), v závislosti od veľkosti okna. Všetky zariadenia majú odnímateľný umývateľný filter, ktorý chráni proti prachu a hmyzu.

Otázka správnej ventilácie je úzko spojená so zdravým životným prostredím v miestnostiach a bezprostredne ovplyvňuje aj zdravie obyvateľov. Preto jej spoľahlivému a optimálnemu riešeniu venujte zodpovedajúcu pozornosť a čas.

Certifikáty / osvedčenia

VELUX výrobky sú certifikované podľa ISO 9001, a svetlíky sú navrhnuté a vyrobené v súlade s medzinárodnými normami.

Záruky

VELUX poskytuje 10-ročnú záruku na okná na ktorýkoľvek zakúpený model, za predpokladu správnej montáže podľa návodu s použitím obloženia VELUX a sady pre hydro a tepelnú izoláciu BDX-2000.

V ostatných prípadoch sa poskytuje 5-ročná záruka na strešné okná a 1-ročná na spotrebný materiál a príslušenstvo. Náhradné diely a náhradné okná VELUX majú predajcovia prakticky vždy na sklade, resp. dokážu ich v krátkej lehote dodať.

Montáž

Nová technológia montáže špeciálnymi montážnymi doskami na debnenie (so súčasným upevnením na krokvy) zjednodušuje montáž a zabezpečuje jedinú správnu polohu okna v streche. Správne vykonaná montáž je zároveň predpokladom a zárukou dlhej životnosti okna a spokojnosti užívateľov okien.

Login Form