Stavba novej strechy alebo rekonštrukcia? Vždy myslite na funkčnosť a izolačné vlastnosti nového strešného systému

Slnko, voda, vietor, mráz, sneh  a zub času. Práve tieto faktory sa najvýraznejšie podpisujú na poškodení strešného plášťa, ktorý tak po určitom období potrebuje obnovu. Náchylné sú najmä materiály používané pred niekoľkými desiatkami rokov, keďže ani zďaleka nedisponovali vlastnosťami na ich použitie počas tak dlhej doby. Aj preto mnoho majiteľov v súčasnosti rieši otázku či strechu rekonštruovať alebo rovno postaviť úplne novú. Bez ohľadu na formu opravy vašej strechy vždy myslite na jej dlhodobú funkčnosť a ideálne izolačné vlastnosti.

Rozhodujúcim faktorom je stav krovu

Rekonštrukcia strechy je samozrejme lacnejšia než výstavba, avšak strecha určená na rekonštrukciu musí mať v bezchybnom stave krov. K rozhodovaniu je vhodné privolať odborníka, ktorý zhodnotí jeho stav, na základe čoho sa dozviete či rekonštruovať, alebo celú strechu zhodiť a stavať ju od piky. Nech už sa vaša strecha bude podrobovať jednému alebo druhému procesu, vždy sa musí zabezpečiť jej maximálna kvalita vzhľadom na súčasné štandardy, odolnosť a bezpečnosť. Napríklad určiť správne zaťaženie strechy snehom pre konkrétnu oblasť, ktoré popisuje norma STN EN 1991-1-3.

Akú strešnú krytinu voliť na rekonštrukciu strechy?

Keďže pri rekonštrukcií strechy sa zachováva pôvodný krov a vo väčšine prípadov aj latovanie, strešná krytina sa tomu musí prispôsobiť. Preto je ideálne voliť prevedenia poskytujúce možnosť posuvu škridiel až v rade niekoľkých centimetrov. V prípade, že meníte latovanie veľkoformátová krytina vám dokáže ušetriť peniaze na strešných latách a práci. Na výber máte mnoho riešení, škridla s jednoduchou bočnou drážkou bude iba ťažko konkurovať škridle s dvojitou hlavovou a bočnou drážkou  v odvode vody. Pri rekonštrukcii nesmieme zabudnúť ani na nevyhnutné doplnky. Strešnú krytinu je potrebné v určitých miestach prichytávať kvôli zaťaženiu vetrom a to špeciálnymi príchytkami alebo skrutkami odolnými voči korózii. Slovensko patrí do oblasti so zvýšenou búrkovou činnosťou, preto by mal byť bleskozvod samozrejmosťou.

Uprednostnite strešné krytiny z prírodných materiálov

Pri rekonštrukcií strechy alebo výstavbe úplne novej myslite aj na ideálne vlastnosti celého strešného systému, ktoré sú dôležité pre celkové hospodárenie domu a váš komfort. Dnes sa odporúča voliť skôr strešné krytiny na prírodnej báze, ktoré sú schopné zabezpečovať optimálnu klímu po celý rok. Samozrejme, len s použitím doplnkov, aké predstavujú strešné fólie, tepelná izolácia či odvetrávanie celého plášťa strechy a podkrovných priestorov.

Značky:  

Login Form