Rodinne domy – výber typu projektu a realizácia stavby

Rozhodli sa postaviť si vlastný rodinný dom a vybrali ste si vhodný stavebný pozemok. Potom ste sa dostali do etapy, v rámci ktorej budete potrebovať správne vyriešiť ďalší dôležitý problém: a tým je vybrať si optimálny projekt rodinného domu, podľa ktorého bude prebiehať výstavba vášho domu. Logicky v tejto súvislosti vyvstáva otázka: Ako sa vyhnúť chybám, keď sa vyberá projekt? Aby ste našli správnu odpoveď na túto otázku, budete sa musieť vysporiadať s množstvom rôznych faktorov, ktoré sú spojené s Vašim budúcim domom. V niektorých prípadoch je vhodné urobiť výber projektu domu spolu s výberom stavebného pozemku pre jeho výstavbu, nakoľko viacero detailov projektu je praktickejšie posúdiť vo väzbe na stavebný pozemok, resp. lokalitu, v ktorej sa parcela nachádza.

Aj v súčasnosti existuje mnoho ľudí túžiacich mať rodinný dom si kladie prirodzenú otázku: ako vybrať projekt domu? Avšak, ani zďaleka nemajú predstavu o náročnosti  procesu výstavby, aká zložitá a ťažká je cesta, ktorú budú musieť prekonať vybavovaním formalít počnúc až po definitívne ukončenie stavebných prác a nasťahovanie sa do ich rodinného sídla. V tomto článku, s cieľom pomôcť potenciálnym majiteľom domov pri voľbe projektu domu, bude o tom reč. Pri rozhodovaní o výbere projektu rodinného domu, je užitočné vedieť, že z pohľadu úspory finančných nákladov sa ako lepšie riešenie javí hotový (typový, resp. katalógový) projekt domu, ako objednať si individuálny projekt u architekta. Okrem toho na základe typového projektu už niekde boli vybudované rodinné domy a je pravdepodobné, že zo zistených chýb sa už projektanti poučili tak, že sa vo Vašom prípade už nevyskytnú. V tejto súvislosti môžeme len doplniť, že väčšina z autorských projektov rodinných domov / stavieb nie je v podstate ničím iným len výsledkom prepracovania typového / katalógového projektu.

V rámci výberu projektu výstavby domu, mnoho ľudí nie je schopných rozhodnúť sa v rozsiahlej ponuke projektov. Po tom, čo si perspektívni majitelia domu prehliadli obrovské množstvo projektov, odložia otázku o definitívnom rozhodnutí na neskôr. Je to pomerne často sa opakujúca situácia, nakoľko rodinný dom, drvivá väčšina  z nás stavia raz a na celý život. S tým súvisí čas spojený s definitívnym rozhodnutím. A pritom, ak sa správne zadefinujú základné a  kritéria, rozhodnutie nie je až tak zložité. Pokiaľ v úvodnej etape bude správne vybraný projekt domu, toto je kľúčom k úspešnému dokončeniu stavby domu a komfortu, ktorý bude poskytovať jeho obyvateľom. Skôr, než prejdeme ku kritériam výberu, povedzme si, aký môže byť projekt rodinného / obytného domu.

Existuje niekoľko alternatív výberu projektu a môžete sa rozhodnúť pre:

  • typový projekt rodinného domu
  • individuálny projekt rodinného domu alebo
  • ako základ budúceho projektu sa využije typový projekt upravený tak, aby vyhovoval vkusu a nárokom budúcich majiteľov domu. Pochopiteľne, v rozumných medziach. Výberom tejto možnosti môžete ušetriť značnú sumu peňazí a to z dôvodu, že individuálny projekt je oveľa drahší ako rodinné domy z katalógu.

Login Form