Hneď na úvod začneme otázkou: Aký je dôvod, že v moderných stavbách / domoch / bytoch je potrebná ventilácia? Koniec koncov, existuje drvivá väčšina budov postavených ešte pred niekoľkými desiatkami rokov, v ktorých svoj život prežili viaceré generácie. A, pravdu povediac, nikto sa nikdy nezamýšľal nad tým, aby svoj byt vybavoval nejakým ventilačným zariadením. S veľkou pravdepodobnosťou je v každom byte. Stačí sa pozrieť na stropné mriežky v kúpeľni a kuchyni. Sú potom nutné všetky tie diskusie v súvislosti s touto témou?
Približne asi takto môže usudzovať temer každý obyvateľ obytného domu, v ktorom je množstvo bytov. A v podstate má pravdu. Naozaj, veď obytné domy, bloky, paneláky respektíve rodinné domy sa v minulosti stavali taktiež rešpektujúc určité požiadavky v tejto oblasti. Stavebné zákony a normy existovali aj v tej dobe. Čo sa zmenilo v súčasnosti?
Najskôr zodpovieme otázku: Čo je ventilácia? Odpoveď je veľmi stručná: je to výmena vzduchu. Každý byt je uzavretý priestor, v ktorom prežívame polovicu svojho života. Dýchaním spotrebúvame kyslík a vydychujeme kysličník uhličitý. Okrem toho v byte varíme jedlo, perieme, umývame sa, vykurujeme ho … V súvislosti s týmto vzniká vysoká vlhkosť a pachy. Ak tomu pripočítame ešte skutočnosť, že v súčasnosti nie je výnimkou, skôr bežným prípadom, že v bytoch ľudia chovajú aj zvieratá, ktoré sú zdrojom drobných častíc pochádzajúcich z ich srste, parazitov a pre nich charakteristických zápachov. Moderné stavebné materiály a nábytok rovnako prispievajú k uvoľňovaniu do prostredia bytu nie práve priaznivých látok.
Dá sa vôbec dýchať takýto vzduch? Pochopiteľne, nie. Preto potrebujeme výmenu vzduchu. Inými slovami to znamená opakované odvetrávanie vydýchaného vzduchu z bytu a prívod čerstvého. A práve úlohou mriežok umiestnených pod stropom alebo v stene, je, aby spotrebovaný vzduch odvádzali do ventilačných potrubí a šácht.
Odkiaľ by mal prichádzať čerstvý vzduch? Logicky, zvonku. A bez ohľadu na to, aká je kvalita vonkajšieho vzduchu, vždy bude lepší ako ten, ktorí ste spotrebovali v byte. Na to, aby sa dostal dovnútra, existuje niekoľko spôsobov. Konkrétne – otvorené okná, škáry v oknách a samotná štruktúra prírodných materiálov rámov a stien, umožňujúca im “dýchať”.
Tak to bolo v minulosti. Konkrétne tieto vlastnosti čerstvého vzduchu sa brali do úvahy pri výpočtoch a boli premietnuté do stavebných zákonov a predpisov. Avšak, prišla nová doba, ktorá radikálne ovplyvnila situáciu. Ceny energií začali dramaticky rásť, čo sa premietlo tvrdých úsporných opatrení spotreby tepla v bytoch. Na trhu sa objavili okná s dvojitým zasklením uzavretých oknách a “nedýchajúce” tepelno-izolačné materiály.
Nepochybne, byty sú v porovnaní s nedávnou minulosťou teplejšie, ale … Zmenili sa na istý druh termosky bez čerstvého vzduchu. Okná v chladnom počasí sa taktiež otvárajú len zriedka a to kvôli tomu istému cieľu, t. j. úspore tepla. Bez prívodu čerstvého vzduchu nie je možné odvedenie spotrebovaného. To znamená, že mriežky v stenách už nefungujú. Ak sa obyvateľ bytu uspokojí so stavom vecí ako sú, tak potom polovicu svojho života bude dýchať veľmi zlý a nekvalitný vzduch. Možno sa Vám to bude zdať divné, ale od toho sa priamo úmerne odvíja kvalita Vášho zdravia a dĺžka samotného života.
V tejto súvislosti je vhodné uviesť dve dôležité skutočnosti.
V blízkosti nášho životného prostredia, v našom dome, sa vyskytujú zdroje škodlivých výparov, prachu a nečistoty – konkrétne sa jedná o prostriedky domácej chémie, rôzne stavebné materiály a podobne. Preto snaha odizolovať sa od nepriaznivého životného prostredia tým, že v bytoch a domoch sú zvukovo-izolačnými vchodové dvere a plastové okná, nie je východiskom zo situácie.
Každý moderný byt má systém prirodzenej ventilácie vzduchu, ktorý zahŕňa digestorový kanál, prostredníctvom ktorého sa vzduch z bytu dostáva do vonkajšieho ovzdušia zásluhou rozdielnej teploty a tlaku. Do bytu sa vzduch dostáva prirodzeným spôsobom prasklinami v oknách a dverách. V prípade, že v byte sú nainštalované hermetické plastové / drevené alebo hliníkové okná, prívod vzduchu zvonku je zamedzený a prirodzená ventilácia nefunguje. Jej nedostatočná úroveň a kvalita v dome, resp. byte sa prejaví ihneď. Neignorujte túto skutočnosť bez toho, aby ste urobili nápravu: umelá ventilácie je zárukou nielen plného komfortu v byte, ale aj vášho zdravia.
Jej hlavnou funkciou je dodávka čerstvého vzduchu z ovzdušia (prívod) a odvedenie znečisteného vzduchu z miestnosti (odsávanie). Zároveň, kvôli vytvoreniu komfortu v jej interiéri je vzduch v zime ohrievaný, niekedy zvlhčovaný a ochladzovaný.
Najúčinnejšia ventilácia je prítokovo-odsávacia. Je nutná vo všetkých objektoch. Výrobné haly, obchody, reštaurácie, kaviarne, nákupné centrá, kancelárie, žiadny kvalitný dom či byt sú bez nej nemysliteľné. Súčinnosťou týchto systémov sa vytvára komfort v rámci obytných a administratívnych priestorov alebo prijateľné podmienky v priemyselných objektoch.