Podlahové kúrenie – výhody a nevýhody

Medzi výhody, ktoré podlahové kúrenie poskytuje svojmu užívateľovi patrí:

1.      Tepelná pohoda – teplo, ktoré vyžaruje je prijímané mnohonásobne lepšie ako v prípade klasického kúrenia – radiátory, resp. iné vykurovacie telesá. Je to dané biologickou stavbou ľudského tela. Na základe vedeckých pozorovaní, pocit pohodlia a tepla vzniká u človeka, keď teplota na úrovni jeho nôh je o niečo vyššia ako teplota v okolí jeho hlavy. Optimálne je, keď teplota povrchu podlahy dosahuje  hodnotu od 20 do 29°C a pri hlave 19 – 24°C.

Všimnite si, že ohriaty teplý vzduch stúpa dovrchu a horná časť ľudského tela sa zohrieva lepšie ako jeho dolná časť. V dôsledku toho ľudia pravdepodobne pociťujú chlad, nakoľko hlava sa ohreje lepšie ako dolné končatiny. Navyše, ak sa ešte zvýši teplota radiátora, môže to spôsobiť nielen, že pocit chladu nezmizne, ale, naopak, ešte sa zvýši.

Čo sa deje, keď teplý vzduch stúpa rovnomerne od podlahy? V prvom rade sa najskôr zohreje spodná polovica tela a človek sa cíti príjemne. Následne, teplota vzduchu stúpajúceho od povrchu podlahy do výšky dvoch metrov ochladne cca o 20C, v dôsledku čoho dochádza k rovnomernému rozloženiu teploty v miestnosti.

Navyše, na rozdiel od klasického vykurovania miestností – radiátormi, v systéme podlahového kúrenia sa podstatne znižuje prúdenie vzduchu obsahujúceho prach, plesne, alergény. Toto je nesmierne cenné hlavne z pohľadu ľudí, ktorí už majú určité zdravotné problémy a mali by sa vyhýbať prostrediu, v ktorom sú práve spomenuté rizikové faktory prítomné.

2.      Keďže je inštalované pod podlahou, nie je zvonku viditeľné a zároveň šetrí cenný priestor miestnosti. Používanie podlahového kúrenia nepredstavuje riziko, že sa jeho užívateľ popáli, nakoľko teplota vyhrievanej podlahy je vo všetkých podoch rovnaká a výsledná teplota povrchu podlahy nikdy nepresahuje bezpečnú úroveň. Z uvedeného dôvodu nie sú žiadne obmedzenia pre ich inštaláciu aj, povedzme, v detskej izbe. K tomu môžeme pripočítať ďalšiu výhodu, ktorou je nulové riziko, ktoré predstavujú ostré hrany v prípade klasických radiátorov a hrozí zvlášť starším osobám a malým deťom.

3.      Je veľmi účinné a tepelné straty sú prakticky nulové. Radiátory často strácajú svoju tesnosť a absorbujú chladný vzduch z vonkajšieho prostredia, čo má za následok zvýšenú potrebu tepla a energie na jeho výrobu. Zároveň, prítok suchšieho vonkajšieho vzduchu môže mať za následok pokles vlhkosti v miestnosti a dochádza k vysychaniu ľudskej pokožky a sliznice. Tento stav je často zvýšenou príčinou prechladnutia a iných zápalových chorôb horných dýchacích ciest.

Teplovodné podlahové kúrenie potrebuje pomerne nízku úroveň ohrevu vody na dosiahnutie požadovanej optimálnej teploty. Použitie bojlera v tomto prípade bude veľmi účinné, nakoľko voda dostatočné dlho vylučuje teplo a udržiava povrch podlahy zohriaty, dokonca aj pri pri vypnutom kotli.

Elektrické podlahové kúrenie zohrieva povrch podlahy bez tepelných strát. Avšak, problém predstavuje nízka účinnosť premeny elektrickej energie na teplo.

Nedostatky 

1.      Niektorí ľudia považujú hlavnú výhodu podlahového kúrenia vytvorenie vysokej teploty na nohách za jeho negatívnu stránku. Títo ľudia uprednostňujú pocit chladnej podlahy a myslia si, že vykurované podlahy sú značne vlhké a teplé.

2.      Ak v miestnosti nie sú radiátory, môže to byť nevýhoda. Trhová ponuka súčasnej doby prináša široký výber radiátorov a ich konštrukčných riešení.

3.      Je výhodnejšie v porovnaní s klasickým radiátorovým vykurovaním miestností. Je pravdou, že vstupné náklady v súvislosti s inštaláciou systému podlahového kúrenia sú vysoké, ale v priebehu používania permanentne klesajú.

Ľudia, ktorých, podobne ako Vás, zaujala táto téma si prečítali aj nasledovné články:

Login Form