Podlahové kúrenie a bazén

Vyhrievaná plocha okolo bazéna, ktorú zabezpečí podlahové kúrenie, s pomocou vykurovacieho kábla je veľmi racionálna investícia.

Bazén v rodinnom dome už nie je zriedkavosťou. V prípade, že plánujete inštaláciu bazéna, potom podlahové kúrenie stojí za úvahu a je vhodnou alternatívou , predovšetkým plôch v okolí bazéna. Pre toto riešenie sú minimálne dva dôvody: jednak komfort, ktorý získate pri výstupe z vody bazéna na teplú dlážku a na druhej strane oveľa rýchlejšie sa bude odparovať prebytočná vlhkosť. Taktiež je potrebné pamätať na to, že podlaha v okolí bazénov je vo väčšine prípadov pokrytá keramickou dlažbou, ktorá keď je vlhká stáva sa veľmi klzkou a nebezpečnou. Spoľahlivo fungujúce podlahové kúrenie zabráni nebezpečenstvu pádov, či, dokonca v horšom prípade, vážnym zraneniam.

O tom, aký výkon bude najvhodnejší pre tú-ktorú budovu s bazénom, je najrozumnejšie vopred sa porozprávať s odborníkmi v danej oblasti. Až na základe konzultácie s nimi a porovnania cenových ponúk jednotlivých dodávateľských firiem, pravdepodobne, urobíte konečné riešenie, ako bude vyzerať konečný rozpočet. Ako orientačný návod može slúžiť nasledovný výpočet:  inštalovaný výkon podlahového kúrenia na m2 by mohol dosahovať 150 W/m2.

Pre vyhrievanie podlahy v okolí bazénu sú vhodné vykurovacie 1-žilové ako aj 2-žilové káble. Tieto sú ukladané do betónu.

Na vyhrievanie vody v bazéne je vhodné nainštalovať programovateľný termostat. Z dôvodu značného stupňa vlhkosti je bezpečnejšie, aby sa termostat nachádzal mimo vlhkých priestorov, teda, nie bezprostredne v bazénovej miestnosti.

Ľudia, ktorých, podobne ako Vás, zaujala táto téma si prečítali aj nasledovné články:
Základová jama pre budúci dom
 
Čo je vlastne inteligentný dom? 
 
Ako nízkoenergetické domy šetria platby za energiu
 
Tepelná izolácia, zatepľovanie – tipy ako zvýšiť energetickú efektívnosť budovy
 
Výber dodávateľa stavby domu alebo koho poveriť realizáciou jeho stavby?
 
Výber drevených okien, analýza kladov a nedostatkov, typy
 
Potrubie a jeho údržba – otázky a odpovede

 

Login Form