Plastové okná alebo eurookná?

Keď staviate dom, jedna z prvých otázok, pokiaľ ho chcete hneď od začiatku chrániť pred cudzím vniknutím, je výber okien. Sú dva tábory ľudí. Niektorí preferujú ekologické stavby a rozhodnú sa pre eurookná, druhí volia radšej plast. Zosumarizovali sme pre vás základné výhody a nevýhody oboch typov okien.

1. Cena

Každý, koho pri stavbe domu zaujímajú predovšetkým ceny (máme svoje limity, však?), sa v prvom rade informuje o tom, koľko ho okná vyjdú. Okrem vzhľadu totiž zohrávajú dôležitú úlohu aj obstarávacie náklady. Pokiaľ viete, že je váš rozpočet obmedzený, automaticky sa môžete pozerať po plastových oknách. Ich ceny sú v súčasnosti také prijateľné, že si plastové okná môže po krátkom sporení dovoliť hocikto, preto sa tak dobre predávajú.

Construction Worker Installing New Windows In House

 

Na druhej strane eurookná, vzhľadom na to, že sú vyrobené z dreva, predstavujú väčšiu záťaž pre vašu peňaženku. Drevo ako materiál a aj jeho spracovanie so sebou proste vždy nesie riziko vyššej ceny.

2. Údržba

Nie je nijakou novinkou, že čistenie plastu je oveľa jednoduchšie ako udržiavanie drevených rámov. Zatiaľ čo plast stačí z času na čas pretrieť mokrou handričkou, starostlivosť o eurookná bude trochu náročnejšia. Drevo počas rokov vplyvom času a poveternostných podmienok (vietor, zrážky…) mení svoj vzhľad a štruktúru, preto tomu prispôsobujeme aj očistné rituály. V tomto prípade siahame po ošetrujúcich lakoch alebo olejoch, ktoré predlžujú životnosť dreva. Pokiaľ si prajete drevo opätovne natrieť, je pri tom potrebné vybrať zasklenie. Platí, že ak sa rozhodnete pre plastové okná, máte oveľa širšie možnosti výberu skla (proti slnečnému žiareniu, proti teplu, nerozbitné a pod.).

3. Tepelná a zvuková izolácia

Dnes už doba pokročila, takže je ťažké povedať, či lepšie zvukovo a tepelne izolujú plastové alebo drevené okná. Výrobcovia okien sa snažia tieto rozdiely postupne vyrovnávať. Všeobecne sa však usudzuje, že plastové okná v tomto majú predsa len navrch.

4. Životnosť

Životnosť plastových okien sa pohybuje v závislosti od kvality ich spracovania. Nie každý výrobca vám poskytne okná, ktoré vám vydržia desiatky rokov. Optimálna životnosť plastových okien sa pohybuje v rozmedzí 20-25 rokov, čo je vzhľadom na ich cenu úplne normálne, avšak záleží aj na tom, ako sa o okná staráte. Pre porovnanie, eurookná dokážu poslúžiť aj sto rokov, a to vďaka kvalitnému drevu a náterom, ktoré ho chránia pred znehodnotením.

5. Vzhľad

Pri plastových oknách máte na výber veľké množstvo farebných odtieňov, zatiaľ čo pri drevenej verzii ste obmedzení farbou dreva. Ak však máte radi všetko prírodné a aj vo vašom obydlí máte veľa prírodných prvkov, ako je drevo a kameň, eurookná výborne dotvoria celkový dizajn. Na druhej strane plastové okná ponúkajú možnosť využiť rôzne doplnky – napr. brzdu krídla, štvrtú polohu kľučky, mikroventiláciu a pod. Výroba okien sa uskutočňuje priamo na mieru. Vy si vyberiete ich dizajn, farebnosť, konkrétny plastový profil alebo typ kovania a výrobca zrealizuje projekt presne podľa vašich očakávaní. Informujte sa o ponuke plastových okien v predajni Lupacentrum pri Trnave.

6. Vzťah k životnému prostrediu

V dnešnej dobe čoraz viac ľudí premýšľa o tom, ako čo najlepšie zachovať prírodu pre ďalšie generácie. Ak patríte medzi tých, ktorým to tiež nie je ľahostajné, eurookná sú skvelou voľbou. Keďže sú vyrobené z dreva (smrek, borovica, dub) a nie z plastu, predstavujú ekologický variant okien. Pri ich výrobe sa spotrebúva oveľa menej energie a drevo je na rozdiel od plastu rozložiteľné v prírode. Samozrejme, pri starostlivosti o eurookná treba dbať o to, aby drevo nenapadla napríklad pleseň. Nemusíte sa však báť. Drevo je tuhý materiál a konštrukcia okna zostáva pevná aj po rokoch.

Značky:  

Login Form