Filtrácia vzduchu – úkon, ktorý musia klimatizácie spoľahlivo zvládať na zabezpečenie zdravého prostredia na bývanie

V nových budovách sú dnes klimatizácie považované už za štandard. Letné teploty sa totiž rok čo rok zvyšujú, a preto je potrebné okrem vykurovania riešiť aj otázku inštalácie vhodnej vzduchotechniky a zabezpečenia chladenia interiéru. Z hľadiska samotného chladiaceho výkonu, ponúknutých funkcií, no najmä vytvorenia zdravého prostredia na bývanie je potrebné vyberať len kvalitné klimatizácie do bytu alebo domu. A to s prepracovaným systémom filtrácie vzduchu. Aké filtre sú súčasťou moderných klimatizačných jednotiek, ako tieto technológie pracujú a ako sa uskutočňuje ich údržba?

Moderné klimatizačné jednotky pracujú s prepracovanými technológiami filtrácie vzduchu

Každá jedna klimatizácia funguje na jednoduchom princípe – nasáva vzduch, ktorý chladí a následne vzduch požadovanej teploty odvádza do priestoru. Vzduch sa navyše pri prechode klimatizáciou filtruje, čím sa zbavuje prachových častíc, mikroorganizmov na nich viazaných, ale napríklad aj alergénov či nepríjemných pachov. Takúto filtráciu vzduchu zabezpečuje kombinácia viacerých filtrov. Moderné klimatizačné jednotky však už neobsahujú klasické filtre ako prachový, antibakteriálny, ale celú technológiu čistenia vzduchu založenú aj na plazmovom výboji a ionizácii.

Napríklad klimatizácie Daikin využívajú na filtráciu vzduchu od častíc technológiu označenú ako Streamer discharge. Tá najskôr vybije vysokorýchlostné elektróny nachádzajúce sa vo vzduchu, čím sa uľahčí odstraňovanie mikroorganizmov. Tie sa následne zachytávajú už na predfiltri, a preto neprechádzajú do hlbších štruktúr filtrácie. Mikroskopické prachové časti a alergény, ktoré predfiltrom prechádzajú, sa na ionizátore opäť nabijú a následne sa zachytávajú na elektrostatickom filtri. Vzduch však ešte stále nie je zbavený tých najmenších častíc, ktoré predstavujú vírusy a molekuly chemických látok spôsobujúce nepríjemné pachy. Tie sa spoľahlivo odstránia titánium-apatitovým filtrom a následne rozložia až na neškodnú kvapalinu.

Údržba klimatizácie patrí do rúk odborníkov

Keďže celá technológia filtrácie vzduchu je zložitá, čistenie klimatizácie je potrebné vykonávať špeciálnymi postupmi a ľuďmi, ktorí s danou technológiou dokážu pracovať. Už teda neplatia tradičné odporúčania na čistenie filtrov, napríklad mydlovou vodou. Ňou by ste mohli naopak celý systém výrazne narušiť, a tak ešte zvýšiť náklady na jeho údržbu. Aj preto je v prípade dnešných moderných technológií montáž klimatizácie a jej údržbu nutné prenechať vždy len na odborníkov.

 

 

Značky:  

Login Form