Ako postupovať pri výbere plastových okien

Rady pri výbere plastových okien z PVC

Okno predstavuje dôležitý prvok v dome / byte, ktorý vám umožní získať potešenie lúčov slnka, užívať si pohľad na okolitú nádhernú prírodu a zároveň je zdrojom svetla a tepla.

Skôr ako si kúpite plastové okno, kontaktujte osvedčenú firmu so spoľahlivými referenciami a odporúčaniami, ktorá pôsobí na trhu dostatočne dlho, čo je zárukou, že dostanete kvalitu.

Čo je rozhodujúce pri výbere firmy? Kvalita okna, prirodzene! Avšak, môžeme povedať, že tento výrobca / dodávateľ je najlepší a nijaká iná možnosť neexistuje? Určite, nie, nakoľko výber firmy sa odvíja aj od individuálnych požiadaviek, predstáv a vkusu zákazníka.

Vo všeobecnosti možno konštatovať, že plastové okná sa v súčasnosti radia k najobľúbenejším. Avšak skôr, než urobíte definitívne rozhodnutie a plastové okná objednáte, je rozumné osvojiť si niekoľko základných pravidiel.

Pomerne často sa stretávame s názorom, že zárukou kvality okna je okenný profil a ostatné sú len nepodstatné detaily. Naša rada je: nestotožňujte sa s týmto názorom a venujte pozornosť nielen profilu. Kovanie, zasklenie, spôsob montáže plastových okien a taktiež kvalita sú rovnako dôležité.

Takže:

1.    inštalácia / montáž: v tomto ohľade je potrebné riadiť sa odporúčaniami výrobcu a okná by mali inštalovať len odborníci. Určite sa takto vyhnete problémom, ktoré za úsporu nákladov spojených s montážou určite nestoja.

2.    tepelná izolácia:  je jednou z najdôležitejších vlastností. Najoptimálnejším riešením je 3- komorový profil. Podrobnejšie informácie vám poskytne spoločnosť, ktorá plastové okná vyrába a montuje. Ešte je dobré mať na pamäti, že vnútorná teplota okenného skla by nemala klesnúť pod 15 stupňov. V zimnom období by v miestnosti malo byť teplo, ale nie horúco. Naopak, v lete má byť príjemne osviežujúco, nie dusno.

3.    zvuková izolácia:  v súčasnosti sa považuje za samozrejmé, že nové okná zaistia taktiež dostatočnú ochranu pred vonkajším hlukom a tým pokojnú atmosféru v interiéri domu, bytu, či kancelárie. Venujte preto pozornosť aj hrúbke komôr a v rovnakej miere samotnému sklu. Preštudujte si technické charakteristiky okna.

4.    tesnosť: po celom obvode okna musia byť aspoň dve tesnenia. Spoľahlivé tesnenie okna Vám zároveň vyrieši požiadavky uvedené v prvých dvoch bodoch.

5.    pohodlie a komfort: plastové okná sa ľahko udržiavajú a umývajú od nečistôt a prachu. Nevyžadujú natieranie farbou a taktiež sa otvárajú niekoľkými spôsobmi umožňujúcimi vetranie v menšej alebo väčšej miere.

Rovnako dôležité je pamätať na estetickú / vzhľadovú stranku. Koniec koncov, okno má byť nielen kvalitné, ale aj krásne. Obrovská súčasná ponuka farieb (laminované, dekoratívne fólie a dosky) a tvarov umožňuje vybrať si takú alternatívu okna, na ktoré sa budete radi pozerať dlhé, dlhé roky.

Ako vyberať plastové okná a kovanie, príslušenstvo k nim

Súčasná trhová ponuka splní prakticky akékoľvek požiadavky klientov. Výrobou okien sa zaoberá mnoho spoločností. A tak otázky: Ako si vybrať plastové okná? Aká je primeraná hodnota plastových okien, keď cena podobných okien bola takmer rovnaká, pričom novinka na trhu sľubuje dodatočné výhody?. Je to naozaj tak, výber plastových okien je náročná záležitosť. Z nesmierného počtu zdrojov je človek zasypávaný informáciami, z ktorých drvivú väčšinu je náročné overiť.

Zdá sa to divné, ale nech si kúpite ktorékoľvek plastové okná na trhu, aj tak môžete byť nespokojný. A v čom je, teda, príčina? Výber plastových okien je predovšetkým v prvom rade voľba materiálu a montáže. Ako automobil nejazdí bez motora, tak aj plastové okno bez vysokokvalitného materiálu, príslušenstva / kovania nebude plniť svoju primárnu úlohu, ktorá spočíva v zateplení a zvukovej izolácii miestnosti.

Kovanie ponúka niekoľko firiem. Každé z nich má svoje výhody. Každopádne výhody by mali byť porovnávané v konfrontácii s miestnymi klimatickými podmienkami.

V súčasnosti je veľký počet firiem, ktoré si úspešne osvojili progresívne technológie, majú spoľahlivú výrobu a kvalitných vyškolených zamestnancov. Títo výrobcovia okien sa snažia zabezpečovať potrebnú kvalitu ich výrobkov za dostupnú cenu. Niektorým sa to naozaj úspešne darí. Spravidla realizujú kompletný výrobný cyklus, do ktorého spadá  rezanie, zváranie a montáž okien až po výrobu zasklenia a zabezpečenia ďalších operácií, ako sú laminovanie textúrnymi fóliami a ohýbanie oblúkov. Podľa očakávaní výrobcov je trh plastových okien stále ešte nenasýtený a v budúcnosti sa predpokladá jeho ďalší rast a zlepšovanie sortimentu, kvality a súvisiacich služieb.

Dnešné možnosti moderných okenných systémov umožňujú v skoršom období prakticky neslýchaný luxus a predovšetkým voľne tvoriť s presvedčením, že navrhovaný dizajn a tvary sa dajú realizovať aj napriek ich neuveriteľným futuristickým predstavám. Teraz už nie je nutné robiť kompromisy a podriaďovať elegantné predstavy úzkemu rámcu konzervatívnych technológií. Navyše, okrem silného vplyvu na vonkajší vzhľad budovy a tepelnú ochranu jej obyvateľov, plastové okná výraznou mierou vplývajú na kvalitu interiéru a komfort bývania.

V posledných rokoch sa u ľudí čoraz menej vyskytuje mylný názor, že všetky okná sú rovnaké. Pozitívne alebo negatívne skúsenosti príbuzných, priateľov a známych dosvedčujú o tom, že lacné okná sa inštalujú iba v tých bytoch, z ktorých ich obyvatelia majú v úmysle v blízkej dobe odísť. Avšak podobnosť systémov a náročne identifikovateľné koštrukčné zlepšenia do značnej miery sťažujú užívateľovi adekvátne posúdiť kvalitu jednotlivých profilov. Ceny a ich neustály pokles sa stali takmer jediným a rozhodujúcim faktorom pri predaji.

Je potrebné otvorene povedať, že kvalitné plastové okná nemôžu byť lacné. PVC profil, rovnako ako akýkoľvek iný výrobok má svoju cenovú kalkuláciu, t.j. náklady a primeraný zisk. Cena, ktorá nezahŕňa zisk má automatický odraz na výraznom poklese kvality výrobkov. Seriózne firmy sa snažia udržiavať  rovnováhu ceny a vysokej kvality v záujme klientov. Inými slovami, ak sú okná ponúkané pod úrovňou cenovej hladiny naznačenej vyššie, potom logicky vzniká otázka: či firma vyrába na svoj úkor a svoj zisk obetuje v záujme získania zákazníka alebo šetrenie ide na úkor kvality plastových okien dodávaných zákazníkom?

Snaha ušetriť na cene sa v budúcnosti môže premietnuť do problémov ako je zlá zvuková tepelná izolácia plastových okien, ich rosenie, zmena pôvodnej farby skla, deformácia okna, čo má za následok ťažkosti pri otváraní a zatváraní. Lacné okno má krátku životnosť a rýchlo stráca na kvalite v priebehu niekoľkých rokov.

Ak hovoríme o plastovom okne, nemôžeme nespomenúť kvalitu chemických surovín a stabilitu výroby. Nakoľko sa okná nekupujú na niekoľko rokov, ale desaťročí, táto otázka je z pohľadu spotrebiteľa prioritná.

Dôkazom stability výroby je certifikát ISO 9001 systému riadenia kvality, na základe ktorého je jeho držiteľ, teda výrobná spoločnosť, povinná zaistiť stabilné vlastnosti výrobku na požadovanej úrovni, ako aj ich permanetné zlepšovanie. Preto by všetci zákazníci, či sa už jedná o jednotlivcov alebo spoločnosti, mali venovať pozornosť tomu, či ho výrobcа plastových okien vlastní a je aktuálny.

Login Form