Aké sú výhody mimosezónnej stavby domu

Časy, keď sa rodinné domy stavali iba v typickej stavebnej sezóne sú minulosťou. Moderné stavebné technológie stavbu v období mimo sezóny nielen umožňujú, ale je to aj výhodné. Ako? Ďalej si povieme o tom, prečo stavba rodinného domu v jeseni, zime a na jar môže ušetriť peniaze na bývanie v porovnaní so stavebnými prácami počas letného obdobia.

Je logické, že stavbári sa usilujú dokončiť stavbu domu pred príchodom nepriaznivého daždivého a studeného počasia. Z uvedeného dôvodu sú stavebné partie najviac žiadané v období jar až leto. A keďže trhový zákon ponuky – dopytu funguje aj v tomto smere, cena stavebných prác je oveľa vyššia ako mimo sezónu.

Obdobne to platí aj pre stavebniny a keďže väčšina stavebníkov nakupuje v hlavnej stavebnej sezóne, to využívajú výrobcovia na zvýšenie cien svojej stavebnej produkcie v tomto období.

Opačný prípad nastáva s príchodom jesene, keď dopyt na stavebné materiály je relatívne nízky respektíve žiadny. Prirodzene, že výrobcovia a predajne stavebnín okamžite reagujú na tento trend poskytnutím zľavy, aby podporili klesajúci, či stagnujúci dopyt. A toto je tá správna doba, keď sezónna zľava Vám umožní nakúpiť nielen stavebné materiály pre Váš dom za najvýhodnejšiu cenu, ale aj zistiť ktorá požičovňa náradia má najlukratívnejšie podmienky, aby stavebná technika, náradie alebo stavebné lešenie vám boli k dispozícii v čase stavebného útlmu.

Posúďme teraz technické otázky stavby mimo sezóny. Podľa zastaralých názorov je stavať  mimo sezóny podstatne náročnejšie, než v stavebnej sezóne. Avšak, vďaka moderným materiálom a technológiám je možné stavať budovy aj pri mínusových teplotách. Pre ilustráciu uvedieme betón, ktorý sú betonárne schopné upraviť pridaním rôznych prísad, čo umožňuje jeho spracovanie do -100C.

Na základe uvedených faktov je možné zostaviť ideálnu schému stavby: základy domu urobíte koncom leta / na začiatku jesene, stavebné materiály nakúpite a doveziete na stavbu v jeseni, múry a strechu je možné zhotoviť v zime a na jar dokončíte interiéry, fasádu domu a jej zateplenie.

Počítajte tiež s tým, že nie všetky predajne stavebnín Vám budú schopné zabezpečiť prepravu materiálu a jeho výkladku na mieste stavby. Z uvedeného dôvodu pri nákupe stavebného materiálu pamätajte aj na túto skutočnosť a spýtajte sa, či  poskytujú také služby alebo túto otázku budete musieť riešiť vo vlastnej réžie.

Podčiarknuté a spočítané: výstavba mimo sezónu podstatne zníži rozpočet Vášho rodinného domu. Navyše ušetríte čas a stresy so zháňaním stavbárov, materiálu a mnohých ďalších vecí v porovnaní s časom a energiou počas hlavnej stavebnej sezóny.

Login Form