Aké osobitosti má podlahové kúrenie – jeho konštrukčné riešenie a aké využitie ponúka?

Podlahové kúrenie sa stalo bežnou súčasťou požiadaviek, ktoré má moderný dom či byt spĺňať. Ktoré detaily si treba všimnúť a na čo sa zamerať pri jeho výbere? Viac podrobností sa dozviete v článku.

Opierajúc sa o historické pramene môžeme dôjsť k záveru: tento systém kúrenia existuje približne rovnako ako samotné kúrenie. Potvrdzujú to aj záznamy o tom, že vyhrievané podlahy mali už staré rímske kúpele, kde horúci vzduch prúdil špeciálnymi kanálmi v kamennej dlažbe. Čiže, ľudstvo viac než dvetisíc rokov si užíva jeho komfort.

Napriek tomu, ešte pred 100 rokmi funkciu tepelného média plnil výhradne ohriaty vzduch, ktorý vplyvom svojho prirodzeného ťahu prúdil kanálmi v podlahe a postupne odovzdával teplo kamenným doskám / dlažbe. Postupom času systém kúrenia doplnili čerpadlá a tak sa začala história teplovodného podlahového kúrenia. Až napokon, od polovice minulého s vynájdením a dodávkami relatívne lacnej elektrickej energie začal rozvoj systémov podlahového kúrenia využívajúcich vykurovacie káble.

Ako správne zvoliť postup, aby ste boli spokojní dlhé roky?

Predovšetkým je potrebné začať od stanovenia plochy a požadovaného výkonu na 1m2 vykurovanej plochy. V praxi sa využíva odporúčanie na základe priemerných hodnôt podľa výkonu osobitne pre jednotlivé miestnosti bytu / domu v závislosti účelu ich využitia.

Cenná rada: pri prieskume trhu a cien jednotlivých dodávateľov podlahového kúrenia si žiadajte od predajcu, aký je rozpočet (požiadavka toho-ktorého systému) energie na 1 m2. Pri porovnaní cien rôznych výrobcov / dodávateľov budete vždy vychádzať z rovnakého výkonu na 1 m2 alebo celkovej kapacity (výkonu) kábla. Niekedy sa stane, že predajcovia znížia výkon a, logicky, potom aj cenu, aby zákazníka zaujali a aby ste ich navštívili v ich firme.

Je určené predovšetkým na vyrovnanie tepelných strát, ktoré sú vlastné každej miestnosti. Na rozdiel od iných systémov vykurovania – ústredné kúrenie, ohrievače, elektrické topné telesá – ktoré sú inštalované rovnobežne so stenami, ohrieva vzduch odspodu miestnosti. Nepochybne, dlhodobejší pobyt človeka v miestnosti so studenou podlahou je nielen nepríjemný, ale má aj negatívne dopady, predovšetkým na ľudské zdravie, spojené s vážnými a chronickými chorobami. Rovnako, studená podlaha je nevhodná pre malé deti  a škodlivá pre ich zdravie, keďže obľubujú hrať sa na podlahe. Celá problematika je vyjadrená vetou: Udržujte si svoje nohy teplé a hlavu chladnú a v praxi sa premietla do káblových vykurovacích systémov. Uvedený systém predstavuje vykurovanie miestnosti, ktoré ideálne distribuuje teplo po jej celej výške a navyše je aj ekologicky čisté. Pri hodnotení všetkých vykurovacích systémov má podlahové kúrenie najpriaznivejší vplyv na ľudské zdravie.

Zdroj tepla predstavuje vykurovací kábel uložený v podlahe, čo z podlahy robí veľkú plochu, z ktorej rovnomerne sála teplo.

Podľa skúseností architektov / projektantov k najobľúbenejším miestnostiam, v ktorých ho ľudia chcú mať, patrí: detská izba, kuchyňa, kúpeľňa a, nie zriedka, aj loggia. Je to tak, bez podlahového kúrenia vašu loggiu nepremeníte na zimnú záhradu alebo oddychový priestor.

Systém tvoria 2 základné časti: vykurovací kábel a ovládania. Pri jeho montáži je kábel umiestnený priamo do betónoveho poteru. Medzi vlny kábla sa vkladá snímač teploty v ochrannej rebrovanej (korugovanej) rúrke. Korugované rúrky plnia nielen funkciu ochrany termosnímača, ale aj púzdra, z ktorého v prípade nutnosti je možné snímač vytiahnuť. To pre prípad, že je potrebné snímač vymeniť, keďže po určitom čase majiteľ bytu dospeje k rozhodnutiu vymeniť termostat za nový programovateľný. Avšak, keďže  každý typ termostatu funguje s vlastným snímačom, bude ho nutné vymeniť. Je preto vhodné pri montáži podlahového kúrenia na to pamätať (často sa na to zabúda) a snímač nainštalovať tak, aby ho bolo možné čo najmenej zložito vytiahnuť. Po naliatí / „natiahnutí“ betónového poteru je možné pristúpiť k pokládke podlahovej krytiny. Vychádzajúc z fyzikálnych vlastností dreva drevené parkety a masív nie sú veľmi odporúčané ako druh podlahovej krytiny, keďže drevo sa zvykne rozsušiť. Vhodnejšou alternatívou podlahovej krytiny sú keramické dlaždice, mramor, prírodný kameň, žula, laminát.

Podlahové kúrenie a jeho bezpečnosť

Vyskytujú sa aj názory, že vyžaruje ľudskému zdraviu škodlivé elektromagnetické žiarenie. Pre objektívnosť je potrebné povedať, že zdrojom žiarenia sú rovnako aj mobilné telefóny, elektroinštalácie v stenách alebo, mikrovlnné rúry a mnoho ďalších prístrojov, s ktorými v bežnom živote prichádzame do kontaktu. Nakoľko výrobcovia  z rôznych priemyselných odvetví neustále pracujú na zlepšení kvality a bezpečnosti ich produkcie, tak aj systémy podlahového kúrenia a nie je dôvod na obavy.

Pri inštalácii systému podlahového kúrenia je potrebné dodržiavať požiadavky výrobcu. Po ich realizácii si môžete byť istí, že nainštalovaný systém je úplne bezpečný z hľadiska požiarnej a elektrickej bezpečnosti.

Čo potrebujete mať na to, aby jeho montáž bola zárukou najvyššej požiarnej a elektrickej bezpečnosti? Jedná sa o štandardné požiadavky na elektrické zariadenia budov a neobsahujú nič osobitné, čo by sa týkalo len podlahového kúrenia. Certifikát, pochopiteľne, musí mať každé zariadenie, ktoré bude nainštalované.

Ešte niekoľko viet venujme odpovedi na otázku, aké veľké elektrické a magnetické pole vyžaruje podlahové kúrenie pri jeho činnosti. V systémoch využívajúcich tienené káble napätie elektrického poľa dosahuje iba zopár jednotiek a je absolútne bezpečné. Inými slovami, je to 2-násobne menej ako je maximálna prípustná hranica. Pokiaľ sa jedná o intenzitu magnetického poľa, táto v prípade jednožilových tienených káblov dosahuje úroveň 2 – 3 mikroTesla a 0,2-0,5 mikroTesla pri dvojžilových kábloch. Uvedené hodnoty sú približne rovnaké u všetkých najvýznamnejších výrobcov. Pri porovnávaní údajov sa vychádza z úrovne všeobecnej normy, ktorá 100 mikroTesla, pričom Zem vyžaruje priemerne zhruba 50 mikroTesla. Na základe uvedeného možno konštatovať, že z pohľadu oboch parametrov je nie úplne bezpečné.

Ani oprava podlahového kúrenia nemusí znamenať problém 

Pokiaľ z nejakého dôvodu došlo k poškodeniu kábla podlahového kúrenia, nemusíte sa mimoriadne znepokojovať ako a za koľko problém vyriešite. Existujú firmy / živnostníci, vybavení špeciálnym zariadením. S jeho pomocou sú schopní identifikovať poškodenú časť / miesto, podlahu na tomto mieste podlahu šetrne otvoria a opravia / spoja poškodené miesto. Opravené podlahové kúrenie bude opäť spoľahlivo fungovať a samotná oprava bude neporovnateľne lacnejšia, ako celoplošné otváranie podlahy.

Ľudia, ktorých, podobne ako Vás, zaujala táto téma si prečítali aj nasledovné články: 

Login Form