Ktoré okno je vhodné pre ktorý typ stavby

Ktorú alternatívu okna vybrať:  drevené, hliníkové alebo plastové

Stále viac ľudí premýšľa o účinnej tepelnej izolácii vo svojich domovoch a zároveň, aby ich okná boli estetické. Správnym rozhodnutím je inštalácia okien vyrobených z moderných materiálov. Ak na začiatku trh ponúkal  len plastové a zákazník nemal vážnejší problém pri výbere okna, teraz však výrobcovia ponúkajú nielen plastové okná, ale aj hliníkové a drevené. Okno vyrobené z toho alebo onoho materiálu má svoje výhody a nevýhody a každé z nich je vhodné pre určitý typ miestnosti s určitými parametrami.

Plastové okná

Bez ohľadu na to, aké množstvo moderných materiálov sa objavuje na trhu, plast dlho zostane na vrchole svojej popularity. V tomto sa zhodujú odborníci aj zákazníci. Nemá  nedostatky, ktoré sú vlastné drevu a kovu, zle horí, odoláva vlhkosti, plastové konštrukcie nemajú sklon k deformácii pod vplyvom atmosférických vplyvov. Tieto vlastnosti odlišujú plast od dreva, v porovnaní s hliníkom zlá tepelná vodivosť plastov hrá v prospech plastových prevedení okna. Áno, aj relatívne nízka cena plastových okien ich odlišuje od podobných drevených alebo hliníkových konštrukcií. V súčasnosti vyrábané plastové okná sú bez škodlivých látok, ktoré obsahujú ťažké kovy.

Drevené okná

K hlavným výhodam drevených okien patria: estetický vzhľad a zdravá mikroklíma, ktorú vytvárajú v miestnosti. Nevýhod je neporovnateľne viac ako plusov: deformácie pod vplyvom teplotných zmien, napučanie a praskanie povrchu rámu. Týmto problémom je možné vyhnúť sa použítím vhodnej farby a ochranných prostriedkov na drevené okenné konštrukcie, zverením ochrany okien výhradne profesionálom, nakoľko tento proces je nie menej dôležité ako použité materiály. Drevený profil je cca trikrát drahší ako plastový. Avšak je potrebné si uvedomiť, že k tejto sume musíte pripočítať cenu ochranných prostriedkov a následné náklady na údržbu okna. Ale krásne, ekologicky čisté okno nie je lacnou žáležitosťou.

Hliníkové okná

Pri výrobe hliníkových okien sa v súčasnej dobe nepoužíva čistý hliník, ale jeho zliatiny s inými kovmi, čím tieto konštrukcie získavajú ďalšie cenné vlastnosti. Z technických parametrov je hodné pozornosti požiarna bezpečnosť, z estetického hľadiska možnosť rôznych dekoratívnych náterov hliníkových konštrukcií a takto sa okná stávajú jedinečnými. Odborníci vo všeobecnosti uprednostňujú hliník, pokiaľ sa jedná o okná zložitých tvarov.

Neštandartné okná

Naozaj súčasná trhová ponuka prezentuje širokú škálu okenných alternatív. Veď koľko len stoja  nepriestrelné alebo energeticky úsporné sklá, či okenné kovania odolné voči vlámaniu aj pri vetraní miestnosti počas neprítomnosti majiteľov.

Voľba okenného skla je závislá predovšetkým na regionálnych klimatických podmienkach, v ktorej sa budova nachádza. Čím viac komôr sa nachádza v okennom profile, tým vyšším teplotným rozdielom odolávajú okná.

Pochopiteľne, dôležité sú technické parametre charakteristiky rôznych typov okenných konštrukcií. Preto odborníci doporučujú venovať pozornosť hrúbke komôr a rovnako aj samotnému sklu. Od týchto ukazovateľov bude závisieť teplo a dobrá zvuková izolácia v miestnosti.

Podľa platných zákonov minimálna záručná doba na výrobky je 2 roky. Ďalej je potrebné pripomenúť, že nie každá vada je dôvodom na výmenu výrobku, ale aj s touto alternatívou treba počítať.

Otázka ceny

Cenu obvykle tvoria náklady na výrobu samotného okna a zasklenia, dodávku, montáž a následnú údržbu. Cena profilu  závisí od jeho zložitosti: 3-komorový sa bude podstatne líšiť od 6-komorového.  Cena montážnych prác sa môže pohybovať približne od 15% do 25% z celkovej hodnoty okna. V prípade kompletnej rekonštrukcie okenných otvorov (vrátane parapetov a ďalšieho podstatného príslušenstva) pre získanie konečnej ceny je potrebné pripočítať do nákladov profilu nie menej ako 40%.

Login Form